Seminář o tisu červeném III
Správa Národního parku Podyjí
&
Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.
uspořádaly 15. – 16. října 2024 na hradě Bítově
odborný seminář
MANAGEMENT TISU ČERVENÉHO III
akci podpořil:
Krajský úřad Jihomoravského kraje
Ministerstvo zemědělství
Ministerstvo životního prostředí
Cíl letošního setkání v Bítově zůstal stále stejný – posílení vznikající platformy usnadňující vzájemnou spolupráci, výměnu kontaktů, aktuálních informací a zkušeností všech, kdo se věnují této jinak spíše opomíjené dřevině. Předčasné ochabnutí úsilí dobrovolníků i profesních ochránců přírody a lesníků zaměřeného na podporu tohoto druhu by mohlo v relativně krátké době zhatit mnohde slibný dosavadní vývoj. Pozitivní trend navíc není patrný v celé ČR. V této souvislosti je třeba věnovat dostatečnou pozornost i aktuálně připravované novele zákona o ochraně přírody a krajiny v oblasti zvláštní druhové ochrany, kde tis nově nemá spadat mezi zvláště chráněné druhy, jejichž ohrožení se redukuje zákonnými zákazy, ale měl by podléhat režimu tzv. „aktivní péče o druhy“ uvedené v Červených seznamech, které by měly být přímo provázány s legislativou.
Prezentace a sborník ke stažení
- Úvod
- Tři desetiletí péče o lesy v Národním parku Podyjí (Ing. Tomáš Rothröckl, Správa NP Podyjí)
- Smysl opakovaných setkávání nad „méně významnou“ dřevinou (Ing. Petr Novotný, Ph.D., VÚLHM, v. v. i.; Ing. Jaroslav Ponikelský, Správa NP Podyjí)
- Fytocenologicko-ekologická charakteristika tisa obyčejného (Taxus baccata L.) na Slovensku (Ing. Ľudovít Vaško, PhD., Ing. Martin Pirchala, PhD., NLC Zvolen)
- Výskyt a ekologické podmienky tisa obyčejného (Taxus baccata L.) vo Veľkej Fatre (Ing. Martin Pirchala, PhD., NLC Zvolen)
- Praktická starostlivosť o tis v CHKO Strážovské vrchy (Ing. Beňadik Machciník, Správa CHKO Strážovské vrchy)
- Lesnický potenciál tisu červeného (prof. Ing. Jiří Remeš, Ph.D.; doc. Ing. Aleš Zeidler, Ph.D., FLD ČZU v Praze)
- Tis červený na severní hranici areálu: návštěva v jižním Norsku (RNDr. Jiří Porkert, Ph.D., DiS., Jiří Porkert – správa lesa, s.r.o.)
- Tis v Arménii a Gruzii (Mgr. Jindřich Chlapek, AOPK ČR, RP Olomoucko)
- Záměry na obnovu populace tisu červeného na území CHKO Jeseníky (Mgr. Miroslav Havira, Ph.D., AOPK ČR, RP Olomoucko, SCHKO Jeseníky)
- Stručná zpráva o tisu v Moravském krasu (Ing. Dominik Franc, AOPK ČR, RP Jižní Morava, SCHKO Moravský kras)
- Tisy v Českém lese v návaznosti na studii „Možnosti reintrodukce tisu červeného“ zpracované firmou IFER (Ing. Jiří Kadera, AOPK ČR, RP SCHKO Český les)
- Inventarizace přirozené obnovy tisů v Krompachu (Matyáš Hrozek, SLŠ a SOŠ Šluknov)
- Škodliví činitelé tisu červeného (Ing. František Lorenc, Ph.D., et al., VÚLHM, v. v. i.)
- Vyskytují se mravenci početněji v porostech s dominancí tisu? (Mgr. Lucie Vélová, FLD ČZU v Praze; RNDr. Adam Véle, Ph.D. et Ph.D., VÚLHM, v. v. i.)
- Tis červený z pohledu institutu památného stromu (Ing. Libor Sedláček, DiS., AOPK ČR, ústředí)
- Růstová dynamika tisu v oblasti Podyjí na základě detailní kmenové analýzy (Ing. Tomáš Čihák, Ph.D.; Ing. Monika Vejpustková, Ph.D., VÚLHM, v. v. i.)
- Předběžné výsledky genetické charakterizace domácích subpopulací tisu červeného s využitím analýz DNA (Mgr. Martina Komárková, Ph.D.; Ing. Pavlína Máchová, Ph.D.; Ing. Helena Cvrčková, Ph.D.; Ing. Petr Novotný, Ph.D., VÚLHM, v. v. i.)
- Ekologické vztahy mezi tisem červeným a obratlovci (Mgr. Martin Valášek, Správa NP České Švýcarsko; Ing. Jaroslav Ponikelský, Správa NP Podyjí; Ing. Petr Novotný, Ph.D., VÚLHM, v. v. i.)
- Štruktúra bukových porastov a rast tisu obyčajného v prirodzených podmienkach jeho rozšírenia na Slovensku (Ing. Denisa Sedmáková, PhD., prof. Ing. Stanislav Kucbel, PhD.; LF TU vo Zvolene)
- Tisy Šumavy a Novohradských hor a jejich záchranný management (Ing. Vladimír Zatloukal, IFER)
- Sborník semináře