Aktuality

Dosud neznámý druh lýkožrouta objeven za české spoluúčasti v blízkosti jednoho z paláců Bhútánského království

Jak bylo nedávno uvedeno v jednom z březnových vydání floridského deníku Miami Herald, byl v blízkosti jednoho z paláců Bhútánského království objeven dosud neznámý druh lýkožrouta ze skupiny lýkohubů, kterému byl přiřazen vědecký název Lýkohub korneyanový /Corneyanus bark beetle /Phloeosinus corneyanus/ (Knížek &Tshering, 2024).

Tato tisková zpráva je pro nás o to zajímavější, že ve skupině vědců, kteří se na objevení tohoto dosud neznámého brouka podíleli, je i český výzkumník Ing. Miloš Knížek, Ph.D., vedoucí útvaru LOS, VÚLHM v. v. i. Zpráva objev charakterizuje těmito slovy:

„Lesklé, nafialovělé (hnědočerné až černé pozn. editora) stvoření se pohybovalo na stromu poblíž jednoho paláce v Bhútánu“. Možná, že samotný způsob života hmyzu žijícího na stromech mu pomohl zůstat dlouhou dobu bez povšimnutí. Nebo možná většinu lidí více upoutal nedaleký palác.

To však neplatilo pro výzkum na této lokalitě v roce 2018, který mj. spočíval i ve vyhledávání dřevokazných druhů hmyzu. Výsledky tohoto výzkumu vyústily ve výzkumnou studii publikovanou v recenzovaném vědeckém periodiku Zootaxa.

Pozornost vědců tehdy upoutal nezvyklý brouk na jednom ze stromů v parku v blízkosti paláce Lingkana v oblasti Punakha. Při bližším zkoumání konstatovali, že jde o dosud neznámý druh lýkohuba/Phloeosinus corneyanus (Corneyanus bark beetle)/.

Jak vědci uvádějí, nově popsaný druh lýkohuba má „statné“ a „pozoruhodně velké tělo“, které dosahuje délky asi 0,2 palce (téměř 0,50 cm). Mají „poměrně velké“ oči, tykadla s „kyjovitými“ konci a hustou „srst“ roztroušenou po celém těle.

Bližší informace je možné nalézt zde.

Citace studie: KNÍŽEK M. & TSHERING K. 2024: A new species of Phloeosinus from Bhutan (Coleoptera: Curculionidae: Scolytinae: Phloeosinini). Zootaxa 5424 (5): 589–594. DOI: https://doi.org/10.11646/zootaxa.5424.5.7